خرما استعمران خوزستان

خرمای سایر یا استعمران

خرما استعمران یا سایر (Sayer dates) از جمله ارقام بومی منطقه خوزستان می باشد. این خرما به نام های محلی سمبرون یا سمباران نیز معروف است.
در اکثر مناطق استان خوزستان ازجمله شادگان، آبادان، کارون، ماهشهر و اهواز می توان خرما سایر را کشت نمود. کیفیت و طعم خرمای برداشت شده با توجه به آب و هوای هر منطقه متفاوت خواهد بود.

 

خرما سایر شادگان

ویژگی های خرما سایر

به طور کلی ویژگی های خرما استعمران یا سایر به این صورت می توان توصیف نمود:

 • ظاهر: بیضی شکل و کشیده
 • وزن : متوسط 8.31 گرم
 • بافت: نیمه خشک و نرم
 • رنگ: پوسته میوه از زرد تا قهوه ای متمایل قرمز (از دوره خارک تا رسیدگی کامل خرما)
 • طعم: در مرحله رطب، نیمی از این میوه دارای مزه شیرین تا گس است.
 • زمان برداشت: خارک آن در اواخر مرداد ماه می رسد و زمان برداشت میوه کامل در اواسط شهریور تا مهرماه است.
 • میزان چسبندگی گوشت به هسته به میزان کم است و هسته براحتی از خرما جدا می گردد.

خرما سایر

یکی از پرمصرف ترین و پرفروش ترین انواع خرما، خرما سایر می باشد. خرما استعمران به موجب بافت نیمه خشکی که دارد از ماندگاری بالایی برخوردار است. همین امر سبب حائز اهمیت بودن آن در زمینه صادرات شده است.
بر اساس آمار گمرک ایران، صادرات خرمای استعمران در سال گذشته بالغ بر ۳۲۶۱ تن به ارزش دو میلیون و ۷۴۳ هزار و ۳۱۷ دلار بوده است.
کشورهای هدف برای صادرات خرما استعمران شامل:
کشورهای روسیه، انگلیس، مجارستان، امارات متحده عربی و برخی کشورهای امریکایی هستند.

قیمت خرما استعمران

انواع خرما سایر

این خرما از دیرباز توسط تجار کشورهای اروپایی از جمله انگلیس به کشورهای دیگر صادر می گردید. از این رو واحد سایزبندی و معرفی این خرما در بازارهای جهانی مطابق استانداردهای همان کشورها انجام می گرفت.
این روند درجه بندی خرمای سایر تا به امروز باقی مانده است و تجار این محصول را بر اساس تعداد در پوند و سایز دسته بندی می کنند:

 • خرما سایر سوپر سلکت
 • خرما سایر سلکت
 • خرما سایر گرید B
 • خرما سایر GAQ
 • خرما سایر FAQ
 • خرما سایر بی هسته

انواع خرما سایر

همانطور که اشاره شد بر اساس تعداد در هر پوند، درجه بندی خرما انجام شده است. برای مثال خرما سایر سلکت در هر پوند 75-85 عدد و خرما سایر  GAQ 95 عدد در هر پوند می باشد.
به همان میزان سایز خرما نیز کوچکتر می شود. قیمت خرما سایر نیز از درجه سوپر سلکت تا گرید FAQ کاهش می یابد. خرما سایر بی هسته نیز یکی از پرطرفدارترین انواع خرمای صادراتی ایران است.

مراحل آماده سازی خرما سایر

خرما سایر از آن دسته میوه های باغی است که پس از برداشت به صورت فله درون صندوق های چوبی یا سبد قرار داده می شود. ضدعفونی خرما سایر دو مرتبه انجام می شود.
یکبار قبل از ورود خرما به کارگاه تولید یا سردخانه و یکبار زمان بسته بندی خرما ضدعفونی با گاز مخصوص صورت می گیرد.

آماده سازی خرما سایر خرما استعمران

پس از انتقال خرما به خط تولید، توسط دستگاه شستشو و سورت خرما تمیز می شود. خرمای سورت شده در سبدهای مجزا دسته بندی می شود.
برای بسته بندی خرما سایر جهت ارائه به بازار معمولا مرحله پولیش زنی با روغن پارافین خوراکی نیز انجام می شود. این امر به خرما ظاهری براق تر و بازار پسندتر می دهد.

خرمای استعمران

در ادامه خرما را در بسته بندی مخصوص با توجه به بازار هدف قرار می دهند. از خرما سایر برای تهیه فرآورده های خرمایی از جمله شیره خرما و خمیر خرما نیز استفاده می شود.
خرمای سایر بدون هسته برای تهیه چیپس خرما و خرمای شکلاتی بسیار مناسب است.

انواع بسته بندی خرما سایر

همانطور که گفته شد به طور معمول خرما سایر در بسته های 5 و 10 کیلویی فله بسته بندی می کنند. جعبه های معمولی و ساده و یا کارتن های صادراتی و لمینتی مخصوص، مناسب ارائه خرما به بازار می باشند. همچنین جعبه های خرما در وزن های 250 و 500 گرمی نیز برای فروش خرما سایر در بازار صادراتی به کار می رود.

بسته بندی خرما استعمران خرما سایر بسته بندی

فروش خرمای استعمران

چنانچه قصد خرید عمده خرمای استعمران شادگان و یا صادرات آن را دارید، می توانید نوع، میزان سفارش و بسته بندی موردنیاز خود را مشخص نموده و مابقی کار را به ما بسپارید.
تیم فروش مجموعه آراد خرما بهترین خرمای استعمران منطقه را با قیمتی مناسب در کوتاهترین زمان ممکن تحویل مشتریان می دهد.
شما می توانید متناسب با نوع سفارش و بازار هدف خود نوع بسته بندی و طرح مدنظرتان را اعلام نمایید. برای انتخاب یک بسته بندی مناسب و اطلاع از قیمت خرما استعمران با ما در ارتباط باشید.
همچنین برای فروش محصول خود نیز می توانید از طریق راه های ارتباطی از مشاوره مسئولین فروش مجموعه برخوردار شوید.