خرما ربی

خرما ربی (Rabbi date)

همانطور که در معرفی اجمالی انواع خرما مطالعه کردید، خرماهای ایران برحسب میزان فروش و صادرات رتبه بندی شده اند.
از دیگر ارقام خرما که دارای رتبه پنجم از نظر اهمیت اقتصادی در ایران می باشد می توان به خرما ربی اشاره نمود. این خرما در استان سیستان و بلوچستان کشت می شود که کیفیت آن بسته به منطقه تحت کشت متفاوت خواهد بود.
اغلب خرمای ربی منطقه دامن، جلگه، سراوان و ایرانشهر معروف هستند. کیفیت خرما ربی در منطقه ایرانشهر بالاتر است. خرما خشک ربی منطقه سراوان و چابهار کیفیت خوبی دارد.

خرما ربی ایرانشهر

تفاوت خرما ربی و پیارم

از آنجاکه ظاهر خرما ربی مشابه خرما پیارم است آشنایی با ویژگی های خرما برای خرید و فروش آن مفید است.

 • شکل: کشیده و بلند
 • رطوبت: کمتر از 15 درصد
 • سایز: 3- 5 سانت
 • بافت : نیمه خشک
 • رنگ : قهوه ای تیره مایل به سیاه
 • زمان برداشت: شهریور ماه

خرما ربی

تفاوت این دو رقم در میزان رطوبت و چسبندگی پوست به گوشته خرما می باشد. این میزان چسبندگی در خرما پیارم بیشتر است به همین سبب ظاهری چروکیده دارد.

خرما خشک پیارم چه ویژگی های دارد؟

خرمای پیارم یکی از ارقام بومی منطقه حاجی آباد در استان هرمزگان است که دارای بافت خشک و ظاهری چروکیده است.
رنگ این خرما قهوه ای روشن تا تیره و میزان چسبندگی پوست به گوشته خرما زیاد است. در دید اول شاید از نظر ظاهری خرمای پیارم و ربی مشابه هم باشند، اما اگر کمی دقیق تر شوید متوجه اختلاف ویژگی های آنها خواهید شد.
خرمای خشک پیارم جز ارقام صادراتی و گرانترین رقم ایران است که از سوی بسیاری از کشورها درخواست خرید آن وجود دارد و توانست هبا ارقام مشابه در دنیا رقابت کند.

خرما پیارم

آشنای با خرما خشک ربی

همانطور که گفته شد خرما ربی جز ارقام نیمه خشک و صادراتی ایران است. رطوبت کمتر 15 درصد سبب ماندگاری بالای این خرما شده است و شرایط نگهداری آن را نسبت به ارقام دیگر راحتتر می کند.
رقم ربی را در مرحله خرما که رنگ آن از قرمز به قهوه ای تبدیل شده برداشت می کنند. این رقم به دلیل ماندگاری و طعم خوبی که دارد بسیار پرفروش است.
از این رو برای پیش خرید آن نیز زورتر اقدام می کنند. علاوه بر بازار داخلی، برای صادرات خرما ربی نیز درخواست های بسیاری وجود دارد.

خرما ربی سورت شده خرما ربی فله

خرمای ربی اگر در بسته بندی مناسب و جای خشک و خنک نگهداری شود ماندگاری بالاتری خواهد داشت.
دمای مناسب برای نگهداری خرما ربی، معمولا دمای خنک است و نیاز به دمای زیر صفر ندارد.

بسته بندی خرما ربی

معمولا در کارتن های 5 و 10 کیلویی خرما خشک ربی را بسته بندی می کنند. در منطقه بلوچستان به دلیل کمبود امکانات، محصول برداشتی، پس از یک سورت اولیه بصورت فله بسته بندی می شود.
اما اگر این رقم به کارخانه های تولید و بسته بندی خرما منتقل شود، توسط دستگاه مخصوص شستشو و خشک می گردد. سپس مجدد سورت شده و درجه بندی می شوند.

خرما ربی بسته بندی

نوعی از بسته بندی های مخصوص صادرات بصورت جعبه های 250 و 500 گرمی نیز وجود دارد. در این نوع، از کارتن های لمینتی و یا از ظروف پلاستیکی استفاده می شود.
طراحی و تنوع این نمونه بسیار بالا می باشد و متناسب با نیاز و درخواست مشتری قابل تهیه است. روی این نوع بسته بندی، سلفون برای نگهداری خرما نیز به کار می رود.
تنوع بسته بندی های صادراتی خرما ربی به شرح زیر است:

 • بسته بندی فله کارتن 5 کیلویی
 • بسته بندی فله کارتن 10 کیلویی
 • بسته بندی جعبه مقوایی 500 گرم
 • بسته بندی ظروف پلاستیک 700 گرمی
 • بسته بندی سلفون و پاکت های نانو

بسته بندی خرما ربیخرما ربی بسته بندی

خرید و صادرات خرما ربی

برای خرید رقم ربی صادراتی می توانید در ابتدای فصل برداشت اقدام کنید. همانطور که اشاره شد، فصل برداشت این خرما از شهریور ماه آغاز می گردد. در این ایام، خرما را در مناطق مختلف استان بلوچستان همزمان با برداشت قیمت گذاری می شود.
برای جمع آوری خرما کافی است سبد یا کارتن تهیه نمایید. پس از خرید خرما ربی، محصول وارد سردخانه و خط تولید می شود. پس از بسته بندی و آماده سازی نهایی خرما مطابق سفارش شما، بارگیری انجام می شود.

بسته بندی خرما ربی خرما ربی

صادرات این خرما اغلب به اکثر کشورهای اروپایی و همچنین ترکیه، روسیه، هند و کشورهای عربی انجام شده است.
همانطور که اشاره شد، خرما خشک ربی اغلب در بسته بندی 5 و 10 کیلویی صادر می شود.
برای صادرات خرما ربی به کشورهای اروپایی و آسیای دور، معمولا بسته بندی کوچکتر با طرح و برند ویژه درخواست می شود.

خرمای ربی

قیمت خرمای ربی صادراتی چقدر است؟

خرما ربی صادراتی معمولا از نوع درجه یک با سایز 4.5 تا 5 سانت است. جهت صادرات این خرما پس از سورت و شسته شدن یا گردگیری محصول، به آن روغن پارافین یا پولیش زده می شود.
این امر به براق بودن ظاهر خرما کمک می کند و بازارپسندی محصول را افزایش می دهد.
قیمت خرما ربی بسته به اینکه از کدام منطقه برداشت شده باشد و چه مراحلی را تا بسته بندی و عرضه به بازار طی کند، تعیین می گردد.

با خواص خرما ربی آشنا شوید

خرما خشک زاهدی