خرما زاهدی

خرما زاهدی (Zahedi dates)

از محبوب ترین خرماهای خشک ایران می توان به خرما زاهدی اشاره نمود. به زبان محلی به این خرما، قصب هم می گویند.
از مناطق اصلی کشت این خرما، می توان به منطقه پشتکوه در استان بوشهر اشاره کرد. همچنین مناطق قیروکارزین، فراشبند، لار و جهرم استان فارس دارای خرما زاهدی باکیفیت هستند.
در سایر استان ها مثل کرمان، خوزستان و بلوچستان نیز این خرما تولید می شود. اما کیفیت محصول برداشتی قابل مقایسه با خرمای فارس و بوشهر نیست.

خرما زاهدی

خرما زاهدی دارای قند فراوانی می باشد و برای مصارف صنعتی نیز بسیار حائز اهمیت است.

خرما زاهدی بوشهر

خرما خشک زاهدی

ویژگی های خرما زاهدی

به طور خلاصه به این صورت می توان خصوصیات این خرما را بیان کرد:

خرمای زاهدی

  • شکل: ظاهری بیضی و کوتاه دارد که در انتهای آن باریک می شود.
  • سایز : 3.5 سانت
  • گرید: AAA، AA و A
  • رطوبت: کمتر از 14 درصد
  • بافت : نیمه خشک و خشک
  • رنگ : زرد تا قهوه ای روشن
  • مزه : با وجود میزان قند بالا اما از طعم خیلی شیرین برخوردار نیست.
  • زمان برداشت: شهریور تا مهرماه

خرمای زاهدی به خرما خشک زرد ایران نیز معروف است. اکثر کشورهای اروپایی که جز واردکنندگان خرما خشک هستند، این خرما را به نام خرمای زرد می شناسند.

بسته بندی خرما زاهدی

تنوع در نوع بسته بندی برای خرماهای خشک از جمله خرما زاهدی بسیار زیاد است. خرید و فروش خرمای زاهدی در کارتن های 10 کیلویی لمینتی در بازار مرسوم می باشد.
اگر قصد صادرات خرما زاهدی را داشته باشید می توانید از جعبه ها یا ظروف دیگر هم استفاده کنید. بسته بندی دانه ای خرما، بسته بندی در ظروف پلاستیکی و pvc، بسته بندی خرما در پاکت های نانو و زیپدار، یا در جعبه های صادراتی مخصوص امکان پذیر می باشد.

بسته بندی خرما زاهدی خرما زاهدی بسته بندی

از بین انواع نام برده شده معمولا بسته بندی های صادراتی و پاکت های زیپدار یا به اصطلاح ساندیسی پرکاربردتر هستند. طراحی این بسته بندی ها به گونه ای است که خرما زاهدی بدون آسیب دیدن و به راحتی درون آنها قرار گیرد.
در طراحی و ساخت جعبه های صادراتی به ابعاد خرما و چیدمان مدنظر توجه می شود. معمولا در بسته بندی خرما در اوزان پایین از ظروف پلاستیکی و یا بسته های کوچک صادراتی بکار می رود.
برای قرار دادن خرما درون جعبه ها از دستگاه های بسته بندی مخصوص استفاده می شود. در این روش خرما پس از تمیز شدن، توسط دستگاه درون بسته ها ریخته می شود. همزمان با پر شدن جعبه ها، وزن آنها توسط دستگاه بررسی می شود. در حالت دیگر خرما زاهدی بصورت دستی داخل بسته ها چیده می شود و سپس وزن آنها توسط دستگاه یا باسکول مجدد اندازه گیری می شود.

خرما زاهدی صادراتی خرما زاهدی فله

خرید و فروش خرما زاهدی

برای خرید خرمای زاهدی بصورت فله، می توانید در ابتدای فصل برداشت (شهریور ماه) اقدام نمایید. در این دوره زمانی برخی افراد خرما را در باغ و به صورت توافقی از کشاورز خرید می کنند.
اما چون کل بار خریداری می شود کیفیت های مختلف خرما در بار وجود دارد. این نوع خریداری خرما مناسب کار تولیدکنندگان و کارخانه داران می باشد. چون پس از ورود خرما به خط تولید، کیفیت های مختلف را تفکیک و هرکدام را جداگانه بسته بندی می کنند.

خرما خشک

اما تجار و مشتریان بازار داخلی و خارجی که قصد خرید عمده خرمای زاهدی را با قیمت مناسب دارند، می توانند خرمای تمیز و بسته بندی شده را تهیه نمایند. در این حالت، مراحل تولید انجام شده و براحتی می توان کیفیت مدنظر را خریداری کرد.
شاید تصور کنید قیمت خرید خرما زاهدی بسته بندی بالاتر از خرید فله باشد، اما باید این نکته را در نظر بگیرید که از مراحل و هزینه های تولید و بسته بندی آسوده خواهید بود.
ضمن اینکه در بسیاری از موارد خرمای بسته بندی شده و آماده فروش، با توجه به کیفیتش بسیار قیمت مقرون به صرفه تری خواهد داشت.

خرمای زاهدی صادراتی

برای ورود به حوزه صادرات خرما زاهدی، آنالیز بازار هدف بسیار حائز اهمیت می باشد. بررسی سلیقه و نیاز مشتریان در کشورهای دیگر، در انتخاب نوع خرما مهم است.
اکثرا خرما خشک زاهدی را برای کشورهایی همچون امارات متحده عربی، عراق، هند، روسیه، اوکراین، پاکستان، اروپا و سایر کشورها صادر می کنند.
همانطور که اشاره شد توجه به کیفیت خرما و نوع بسته بندی برای معرفی محصول در بازار صادرات سبب موفقیت تجارت شما خواهد شد. میزان رطوبت، درجه کیفی و رنگ خرمای زاهدی نیز در بحث صادرات آن اهمیت دارد.

صادرات خرما زاهدی

در این راستا می توانید با برقراری ارتباط با مشاورین مجموعه، در خصوص خرید و فروش خرما از مشاوره رایگان بهره مند گردید.

قیمت خرما زاهدی در بوشهر

خرمای کبکاب یا خرما زاهدی بوشهر؟

آشنایی با خواص دارویی خرما زاهدی