خرما مضافتی

خرما مضافتی (Mazafati date)

یکی از انواع پرمصرف و خوشمزه خرما در ایران می باشد. خرما مضافتی در مناطق گرمسیر جنوبی کشور ازجمله شهرستان بم کشت می شود. خرما و رطب مضافتی بم از دیرباز جز پرطرفدارترین انواع خرما بوده است. نخل مضافتی بالغ بر 60 سال عمر می کند. از 28000 هکتار نخلستان های بم 5000 هکتار زیرکشت این رقم می باشد. این خرما بسیار مغذی و پرکالری می باشد.

خرمای مضافتی

انواع خرما مضافتی

خرما مضافتی بر اساس منطقه تولید از کیفیت و انواع مختلفی برخوردار است. رقم مضافتی را از منطقه بم، ریگان، جیرفت، کهنوج، حاجی آباد و بلوچستان (سراوان) می توان برداشت نمود. خرما مضافتی در بم به دلیل وجود آب و هوای مناسب برای رشد نخل، از رنگ مشکی براق و کیفیت بالاتری برخوردار است. رطب مضافتی بم در بازار معروف و پرفروش است.
خرما مضافتی منطقه جیرفت و سراوان به نسبت منطقه بم دارای ظاهری بورتر می باشند. خرمای مضافتی این مناطق معمولا بصورت فله به فروش می رسد. و برای صادرات به کشورهای ترکیه، پاکستان و افغانستان گزینه مناسبی هستند.

خرما مضافتی سراوان خرما مضافتی فله

مضافتی در منطقه حاجی آباد معمولا در مرحله خارک و به صورت خوشه ای برداشت می شود. طعم گس خارک مضافتی طرفداران خاص خود را دارد و عموما در بازار داخلی به فروش می رسد.

 خرما مضافتی خوشه ای مضافتی حاجی آباد

ویژگی های خرما مضافتی

همانطور که می دانید رطوبت بالای این میوه آن را در دسته خرماهای تر ایران قرار داده است. بطورکلی ویژگی های رقم مضافتی شامل:

  • شکل: بیضی شکل
  • سایز: 2.5 تا 4.5 سانت
  • رطوبت: بین 32 تا 35 درصد
  • بافت : نرم و شیره دار
  • رنگ : پوست میوه در مرحله خارک قرمز رنگ، در مرحله رطب قهوه ای و در مرحله رسیدگی و خرما به مشکی تغییر می یابد.
  • مزه : طعم گس تا شیرین خارک
  • زمان برداشت: از اواخر مرداد تا مهرماه ( آگوست تا اکتبر)
  • ماندگاری: در دمای 5- درجه سانتی گراد بیش از 2 سال طول عمر دارد.

انواع خرما مضافتی

اصطلاح رویت خرما که در هنگام خرید و فروش خرما مضافتی به کار می رود مربوط به رنگ خرما می باشد. برای خرید این خرما لازم است به رنگ آن و میزان شیره خرما توجه نمایید. اگر قصد خرید خرما مضافتی برای فروش بازار داخل را دارید معمولا وزن های سنگین و خرمای گوشتی را انتخاب نمایید. خرما مضافتی صادراتی معمولا سبک وزن تر است و به دلیل شیره کمتر از ماندگاری بالاتری برخوردار می باشد.

خرید خرما مضافتی

برای خرید خرما مضافتی صادراتی در تناژ بالا و با قیمت عمده می توانید در ابتدای فصل برداشت اقدام نمایید. در این زمان معمولا به دلیل پیش فروش محصول باغ ها می توان خرما را با قیمت مناسب تر و بدون واسطه از کشاورز خریداری نمود. با ورود خرما به سردخانه ها، خرید و فروش خرمای مضافتی معمولا در تمام فصول سال امکان پذیر است. قیمت خرما مضافتی با توجه به میزان عرضه و تقاضا در زمان فروش نوسان خواهد داشت. معمولا با نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان قیمت خرما ورطب مضافتی قدری دچار تغییرات می گردد.

خرید رطب مضافتی

صادرات خرما مضافتی

طبق آمار گمرک ایران، خرمای مضافتی بیشترین حجم صادرات را به خود اختصاص داده است. به طوری که در سال گذشته ۲۵ هزار و ۱۱۳ تن خرمای مضافتی از ایران صادر شده است. ارزش این مقدار برابر ۳۱ میلیون و ۹۶۶ هزار و ۴۴۷ دلار می باشد.
بر اساس آمار سال 2011 میلادی، کشورهای اروپای شمالی همچون انگلیس، آلمان، دانمارک، فرانسه و کشورهای امریکای شمالی مثل کانادا از جمله کشورهای وارد کننده خرما مضافتی هستند.

صادرات خرما مضافتی

همانطور که گفته شد 20 درصد از صادرات خرما به رقم مضافتی اختصاص می یابد. که اکثرا به کشورهای روسیه، اوکراین، عراق، هند، و کشورهای حوزه خلیج فارس و امارت متحده عربی و بسیاری از کشورهای اروپایی بوده است.