خرما پیارم

خرما پیارم (Piarom dates)

خرما پیارم حاجی آباد یکی از ارقام صادراتی ایران است که بیشترین درصد صادرات خرمای ایران را به خود اختصاص داده است. آیا با ویژگی های خرما پیارم آشنایی دارید؟ آیا می دانید هنگام خرید خرما پیارم به چه نکاتی توجه نمایید؟

منطقه حاجی آباد در استان هرمزگان به عنوان خاستگاه اصلی این رقم شناخته شده است. در مناطق کوهستانی این استان، هرساله از نخل های پیارم بیش از هزاران تن خرما برداشت می شود. در دسته بندی خرماهای ایران معمولا خرما پیارم جز ارقام نیمه خشک قرار می گیرد. اما به طور کلی به خرما خشک پیارم معروف گشته است.

خرما پیارم

ویژگی های خرما پیارم عبارتند از:

 • شکل: بیضی شکل، بلند و کشیده
 • اندازه : 3-5 سانت
 • بافت : نیمه خشک
 • رنگ : قهوه ای روشن تا تیره
 • رطوبت: زیر 15٪
 • مزه : شیرین با میزان قند مناسب
 • زمان برداشت: اواسط شهریور تا مهرماه (اواسط سپتامبر)
 • مدت زمان انبارداری: در دمای اتاق حدود 18 ماه
 • منطقه رو به رشد: استان هرمزگان

خرما پیارم حاجی آباد

پوست خرمای پیارم نازک است و از آنجا که به گوشت کاملا چسبیده ظاهری زیبا دارد. در هنگام خرید خرما پیارم لازم است به رنگ و ویژگی های ظاهری آن  توجه نمایید.
معمولا در یک خرمای باکیفیت میزان چسبیدگی گوشت به هسته زیاد می باشد. هرچه خرما کشیده تر و رنگ تیره تری داشته باشد از لحاظ درجه بندی در رتبه بالاتری قرار می گیرد.

خرما پیارم

خرمای پیارم را به خرما خشک یا خرما شکلاتی ایران هم می شناسند. عموما برای مصرف آجیل به کار می رود و دارای قیمت بالاتری نسبت به انواع دیگر خرما می باشد. به دلیل میزان قند مناسب این خرما، افراد دیابتی نیز می توانند در برنامه غذایی روزانه خود از آن مصرف نمایند.

انواع خرما پیارم صادراتی

 • خرما پیارم سوپر (سلکت)
 • خرما پیارم استاندارد
 • گلدن پیارم
 • پیارم درجه دو

خرما پیارم گلدن خرما پیارم سوپر

در تفکیک خرمای پیارم علاوه بر سایز و رنگ میوه، تعداد خرما در هر کیلو نیز ملاک می باشد. برای مثال تعداد پیارم سلکت در هر کیلو 110-130 عدد است.
برای پیارم استاندارد، تعداد 120-140 عدد در هر کیلو و برای پیارم گلدن یا طلایی 120-145 عدد در هر کیلو اعلام شده است. معمولا برای معرفی خرما خشک پیارم جهت صادرات از تعداد خرما در هر کیلو استفاده می گردد.

خرید خرمای پیارم

معمولا در زمان خرید خرمای پیارم این سوال برای مشتریان مطرح می شود که برای شناخت کیفیت خرما پیارم به چه نکاتی توجه باید کرد؟

در زمان خرید این خرما علاوه بر توجه به ویزگی های ظاهری آن، به میزان چسبندگی گوشت خرما به هسته نیز توجه می شود. به طوریکه هسته خرمای مرغوب پیارم در میان گوشت حرکت نمیکند و کاملا به آن چسبیده است.
همچنین درصورتیکه کلاهک انتهای خرما حذف شده باشد، احتمال ورود آفات به درون میوه زیاد است. در زمان خرید خرمای پیارم معمولا چندین دانه خرما را بطور تصادفی باز کرده و از سلامت داخل آن اطمینان حاصل می نمایند.

خرما پیارم حاجی اباد

اگر قصد خرید خرما صادراتی پیارم با قیمت عمده را دارید، می توانید با اعلام سفارش خود به مسئولین فروش مجموعه برای پیش خرید خرما نیز اقدام کنید.
از این طریق شما خرما پیارم را به صورت مستقیم از باغ و کشاورز خریداری می نمایید. همچنین از سلامت محصول و کیفیت آن نیز اطمینان کامل خواهید داشت.
مجموعه آراد خرما به دلیل آشنایی با کشاورزان و دسترسی کامل به باغات و نخلستان های جنوب، توانایی تهیه بهترین و مناسب ترین خرمای پیارم را دارا می باشد.
همچنین با داشتن خط تولید و امکانات سورت و بسته بندی، قادر هستیم خرما خشک پیارم را با توجه به نیاز مشتری آماده و بسته بندی کنیم.

خرما پیارم خرما پیارم بسته بندی

در همین راستا مشاورین مجوعه بازار خرمای آراد آماده ارائه خدمات و مشاوره رایگان در خصوص سرمایه گذاری و خرید پرسود خرما پیارم می باشند.

صادرات خرمای پیارم جنوب

همانطور که اشاره شد خرما پیارم از ارقام صادراتی و پرفروش ایران به شمار می رود. سالانه بالغ بر 1000تن خرمای پیارم از هرمزگان به کشورهای روسیه، ترکیه، امارات متحده عربی، ایتالیا، اسپانیا، فرانسه، ارمنستان، تاجیکستان و آسیای مرکزی صادر می گردد.
از بین انواع خرما خشک کشت شده در استان هرمزگان که شامل نوع مرداسنگ، زرد، مضافتی، کریته، خنیزی، آل مهتری، زرک، خاصویی، هلیلی می شوند، خرمای پیارم جز گرانترین و پرطرفدارترین خرماهای خشک است.

قیمت خرمای پیارم در سال 97 و 98

خرما پیارم صادراتی

قیمت گذاری محصولات کشاورزی ازجمله خرما اغلب توسط تعاونی های روستایی یا انجمن خرما صورت می گیرد. در این بین برای برآورد قیمت خرما به موارد زیر توجه می شود:

 • کیفیت خرما
 • منطقه کشت شده
 • میزان برداشت سالانه
 • میزان عرضه و تقاضا

قیمت خرما پیارم سال 97 با توجه به برداشت انبوه این محصول و درخواست های صادراتی از مرز 15000 تومان برای خرید از نخلستان افزایش نداشت. اما قیمت خرمای پیارم 98 به دلیل نوسات ارز در بازار از مرز 35000 تومان هم عبور کرد.
تا جاییکه برای کاهش قیمت ها و تنظیم بازار، تصمیم به لغو صادرات خرما گرفته شد، اما این امر تاثیر چندانی در تنظیم قیمت ها نداشت و اغلب تعاونی ها موظف شدند خرمای قیمت گذاری شده را طبق شرایطی از باغداران خریداری نمایند.

خرما پیارم

خرما پیارم تراریخته چیست؟

یکی از روش های جدید ژنتیکی برای بهبود عملکرد گیاهان و جانداران، دستکاری کردن یک یا دو ژن از آنهاست. به صورتیکه این امر سب مقاومت آن گیاه در برابر شرایط سخت محیطی از جمله کم آبی و شوری و همچنین آفات می شود.
در ایران این امر روی گیاه برنج پیاده سازی شده است. چندی است که محققین کشاورزی به دنبال راهی برای تراریخته کردن محصولاتی دیگر از جمله خرما هستند.
خرمای پیارم تراریخته شده می تواند نسبت به شرایط خشکی و شوری مقاوم باشد و در طی سالهای بد زراعی شاهد کمبود محصول نباشیم.
هرچند ایراداتی بر این طرح وارد است و احتمال می رود خرمایی که از این طریق کشت شود خواص گذشته را نداشته باشد که این امر در دست تحقیق و بررسی بوده و هنوز ثابت نشده است.

خرما پیارم تراریخته

خواص خرمای پیارم در بارداری

خرما دارای خواص دارویی بسیاری است که در طب سنتی به مصرف آن زیاد توصیه می شود.
از جمله در دوران بارداری توصیه می شود که از خرمای نیمه خشک (ارقام پیارم، زاهدی، کلوته و..) برای تقویت قوای بدن مادر، جلوگیری از کم خونی، دریافت ویتامین ها و مواد معدنی از خرما در برنامه غذایی استفاده شود.
همچنین برای تقویت قوای جنسی و باردار شدن هم استفاده از خرما و گرده درخت نخل در اسلام بسیار توصیه شده است.