خرما کلوته

خرما کلوته (کلیته)

در استان کرمان منطقه ای گرمسیری به نام جیرفت واقع شده که از مناطق خرماخیز کشور به شمار می رود. نقاط مختلفی در این شهرستان از جمله عنبرآباد، فاریاب و قلعه گنج زیر کشت خرما کلوته هستند. این خرما از نظر ظاهری تقریبا مشابه خرما مضافتی است. اما دارای رنگ روشن تر و شیره کمتری نسبت به رقم مضافتی است. به دلیل ماندگاری بالاتر این رقم، انتخاب مناسبی برای صادرات می باشد.

خرما کلوته جیرفت

ویژگی های خرما کلوته جیرفت شامل:

  • شکل: بیضی، ظاهر گوشتی و نرم
  • بافت : نیمه خشک
  • رنگ : سیاه – قهوه ای
  • رطوبت: 14-17٪
  • ضخامت : 3-5 سانتی متر
  • مزه : شیرین با میزان قند مناسب
  • زمان برداشت: اواسط مردادماه

خرما کلوته

خرمای کلوته برحسب درجه کیفیت و تعداد در کیلو گرید بندی می شود:

سوپر جامبو و سوپر(70 عدد در هر کیلو)، کلوته درجه یک ( 100 عدد در هر کیلو)، کلوته درجه دو (120عدد در هر کیلو) و خرما کلوته درجه سه

بسته بندی خرما کلوته

تنوع بسته بندی خرما بسیار زیاد است. خرما کلوته را می توان به صورت فله در کارتن های 5 و 10 کیلویی به فروش رساند. همچنین می توان در بسته بندی 500،400 و 600 گرمی مشابه خرما مضافتی به بازار عرضه کرد. درجه های کیفی پایین تر خرما کلیته را معمولا در بسته بندی های 2 و 3 کیلویی قرار می دهند. معمولا بازار غرب کشور و یا کشورهای همسایه از این نوع بسته بندی استقبال می کنند.

بسته بندی خرما کلوته بسته بندی خرما کلوته

خرما کلوته  خرما کلوته بسته بندی

ظروف پلاستیکی pvc یا پاکت های نانو و همچنین جعبه های لمینتی، برای بسته بندی صادراتی خرما کلوته مناسب هستند. این نوع ظروف استانداردهای لازم جهت بسته بندی انواع خرما و صادرات محصول را دارا می باشند. عمر مفید رقم کلوته جیرفت در صورت مناسب بودن بسته بندی و قرارگیری در سلفون، در دمای 0-5 درجه از 12 تا 18 ماه تعیین شده است.

قیمت خرما کلوته

بهترین زمان برای خرید خرما کلوته با قیمت عمده ابتدای فصل برداشت است. همانطور که اشاره شد، برداشت خرما کلیته در جیرفت معمولا از اواسط مردادماه آغاز می گردد. برای سرمایه گذاری و ورود به بازار تجارت خرما کلوته، پیش خرید محصول در این ایام مناسب می باشد.

خرما کلوته

صادرات خرمای کلوته معمولا به کشورهای همسایه و برخی کشورهای آسیایی و اروپایی مرسوم است.
نرخ خرید و فروش خرماهای کلوته نیز بسته به کیفیت و منطقه برداشت آن متغیر است. معمولا فاکتورهای میزان عرضه و تقاضا، نوع بسته بندی و فصل فروش بر قیمت خرما تاثیرگذار هستند. قیمت خرما کلوته از 1500 تا 6000 تومان از ابتدای فصل تا پایان برداشت در نوسان است.