صنایع تبدیلی خرما یکی از ضرورت های مناطق خرماخیز کشور به شمار می رود. در این مناطق پس از برداشت خرما، محصول سورت و بسته بندی می گردد. وجود سردخانه های مناسب برای نگهداری خرما و توسعه امکانات برای تولید فرآورده های خرمایی بسیار لازم است.

صنایع تبدیلی خرما

طبیعتا پس از برداشت و سورت خرما مقداری به عنوان ضایعات و خرمای درجه سه کنار گذاشته می شود. وجود دستگاه ها و امکانات پیشرفته برای تبدیل این ضایعات به مواد مورد استفاده امری مهم می باشد.

از خرما با کیفیت پایین تر برای تهیه محصولات و فرآورده های جانبی خرما می توان استفاده کرد. شکلات خرمایی، قند خرما، چیپس خرما، سرکه خرما، شیره خرما، رنگینک، حلواهای متنوع خرمایی، کلوچه خرمایی و لواشک خرما از جمله محصولات فرآوری شده از خرما هستند. استان های خرماخیز از جمله بوشهر، خوزستان، کرمان و … قابلیت تولید این محصولات را دارند.

صنایع تبدیلی خرما

صنایع تبدیلی خرما

به گفته رئیس بخش کشاورزی، سالانه 150هزار تن خرما فقط در استان بوشهر تولید می شود. این میزان علاوه بر مصرف داخل به کشورهای روسیه، اکراین، عراق، ترکیه، هند و پاکستان صادر می شود. از این رو تولید فرآورده های متنوع خرما و بسته بندی مناسب آنها، می تواند قابلیت صادراتی هم داشته باشد.

به نقل از نماینده مردم بوشهر در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرگزاری تسنیم، منطقه دشتستان به عنوان قطب خرما در استان بوشهر به شمار می رود. این شهرستان ظرفیت های بالایی در تولید خرما دارد. وجود بیش از 4 میلیون اصله نخل در منطقه دشتستان، ضرورت ایجاد زیرساخت ها و صنایع تبدیلی را تاکید می کند. ضمن اینکه این امر در شرایط اقتصادی اکنون جامعه، کمک بسزایی به توسعه صادرات و ایجاد اشتغال می نماید.

در ادامه به سایر بخش های مربوط به صنایع تبدیلی خرما اشاره خواهیم کرد.

صنایع تبدیلی خرما بوشهر

برچسب‌ها:,

پاسخ دهید